Arkadiusz Cyprian – urodzony 23.04.1975r w Kościanie, obecnie mieszka w Łagowie.
W 2013 roku został Stypendystą Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami i od tego czasu współpracuje z Wydawnictwem AMUN w Raciborzu.|
Latem 1992 r. w sierpniu podczas niefortunnego skoku do wody złamał kręgosłup (odcinek szyjny C5, tetraplegia) skończyło się to trwałym kalectwem, które związane jest z porażeniem nie tylko kończyn dolnych ale i także kończyn górnych. Ta jedna chwila całkowicie zmieniła jego życie.
“W latach 1995 – 2001 byłem uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, gdzie odkryłem nie tylko pasję malarską, ale co najważniejsze to talent malarski przede wszystkim w malowaniu pejzaży otaczającej mnie przyrody i elementów martwej natury. Miałem okazję uczestniczyć w plenerach malarskich „Repty” w Tarnowskich Górach, a także w „Biennale” dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się w Krakowie, gdzie mogłem w pełni oddać się swojej malarskiej pasji. Malarstwo daje mi wiele radości, ale i możliwości zaprezentowania swoich prac na wystawach”. Od 2006 roku zaczął malować trzymając pędzel w ustach. W maju 2012 roku został zaproszony przez Wydawnictwo AMUN na plener malarski do Karpacza. Tam poznał grupę artystów malujących ustami i nogami. Malarstwo stało się jego sposobem na życie.
Marika Kropidłowska Urodziła się 19 marca 2002 roku. Pochodzi z Kalisza Pomorskiego, a obecnie mieszka w Szczecinie. Urodziła się z całkowitym brakiem kończyn górnych i od urodzenia posługuje się stopami. W 2018 roku została stypendystką Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Obecnie studiuje socjologię na Uniwersytecie Szczecińskim.
Marika malowała już jako dziecko, ale profesjonalnie zajmuje się tym od gimnazjum. Najczęściej używa gwaszu, akwareli, a od niedawna także markerów alkoholowych i akrylowych. Tematyka jej obrazów to głównie pejzaże, kwiaty i zwierzęta. Jest samoukiem. Poza malowaniem lubi czytać i gotować.
Mariusz Mączka urodził się w 1973 roku w Dobiegniewie. W wieku 15 lat wskutek niefortunnego skoku do wody złamał kręgosłup.
Swoją przygodę z twórczością zaczął kilka lat temu. Ulubioną pasją Mariusza jest malowanie koni, a ostatnio też portrety i akty. Techniki jakimi się posługuje to: pastele, olej. Mieszka w Dobiegniewie.
Z Wydawnictwem “Amun” współpracuje od 2000 roku. Od 2007 roku jest Członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami.
“Malarstwem zainteresowałem się po przeczytaniu pewnej książki o dziewczynie, która złamała kręgosłup po skoku do wody. Malowała ustami. Wtedy jeszcze nie przypuszczałem, że próba jej naśladowania i chęć zrobienia coś ze swoim życiem, zmieni je diametralnie. I od tej niby błahostki, rozpoczęła się wielka przygoda z malarstwem”.
“Na samym początku próbowałem swych sił w szkicu twarzy, pejzaże, martwej natury. Gdy mi już to nie wystarczało, postanowiłem się rzucić na głęboką wodę i zająłem się malarstwem olejnym. Od pierwszych pociągnięć pędzla zrozumiałem, że ta technika pochłonie mnie bez reszty. Jestem zafascynowany malarstwem naszych polskim mistrzów jak Kossak, Matejko, Chełmoński, Malczewski”.
“Motywem przewodnim w mojej twórczości są konie. Uważam, że piękno jakie ma w sobie to piękne zwierzę, jest jak najbardziej warte uwiecznienia. A dzikość, nieokiełznanie i wolność, która jest nim, motywuje mnie do dalszego doskonalenia tego tematu”.
“Malarstwo odmieniło moje życie, sprawiło, że stałem się bardziej otwarty i pewny siebie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie czerpać z życia jak najwięcej, a zarazem dawać to innym i wspierać ich w trudnych chwilach. Krótko mówiąc moja pasja tchnęła we mnie życie”.
Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Mieszka w Krakowie.
Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów.
Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Lubi obcowanie z przyrodą, piesze wycieczki, muzykę , koncerty . Ulubione zajęcia domowe to dbanie o rośliny i zwierzęta.
Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami -VDMFK należy od 1989 roku a od 2005 roku został jego członkiem zrzeszonym. Z Wydawnictwem AMUN współpracuje od początku jego działalności – od roku 1993.
Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo AMUN, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością.
Skupia się nie tylko na uczestnictwie w spotkaniach i wystawach dających prestiż -bardzo chętnie spotyka się z dziećmi ,młodzieżą szkolną ,studentami, osobami starszymi w ich miejscu nauki, pracy czy działalności społecznej. Udziela się charytatywnie i społecznie. Jak mówi- „Mi ktoś pomógł, docenił moje prace, dziś ja mogę pomóc innym.”
Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca Stanisława Kmiecika zajęła III miejsce.
Walery Siejtbatałow – Urodził się w 1965 roku w miejscowości Denisovka w Kazachstanie. Po ukończeniu szkoły zawodowej do dnia wypadku pracował w rodzinnym zakładzie fotograficznym. W 1997 r. w wyniku niefortunnego skoku do wody doznał urazu kręgosłupa szyjnego i stał się osobą niepełnosprawną bez szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zaczął uczyć się języka niemieckiego. Aby lepiej utrwalić sobie znajomość tego języka, postanowił nauczyć się pisać w języku niemieckim. I tu pojawił się problem. Jestem sparaliżowany od barku do stóp i nie mogąc pisać rękoma, zacząłem eksperymentować trzymając pióro w ustach i w ten sposób pisałem litery, później wyrazy i następnie całe zdania. Wreszcie nadszedł czas, żeby w podobny sposób zacząć rysować, a w dalszej kolejności malować.
W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie. Jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK) oraz współpracuje z wydawnictwem AMUN.