I piętro – „Sala Książęca”
Ekspozycja która jest właśnie rozbudowywana, nawiązuje wystrojem do czasów, gdy w Trzebiatowie rezydowały wdowy książęce. W głębi przy oknie widzimy postać polskiej księżnej – Anastazji Mieszkówny, żony księcia pomorskiego Bogusława I, która mieszkała w Trzebiatowie jako wdowa w latach 1208 – 20. Odtworzono tu strój książęcy z tego czasu, w tle – stoi ława – tron o formach średniowiecznych ( ława pochodzi z kościoła Mariackiego, wykonana została w połowie XIX w. )
Na ścianie oglądamy kopię mapy Pomorza z 1618 r., wykonanej na polecenie księcia pomorskiego Filipa II przez Eilharda Lubinusa. Nad nią – żeliwny herb Księstwa Pomorskiego.
W gablotach (wiszącej i stojącej -od strony dziedzińca) zgromadzono przedmioty z czasu , gdy rezydowała w Trzebiatowie księżna Zofia – żona księcia Filipa II :
– kafle i fragmenty późnorenesansowych kafli wykopanych w okolicy trzebiatowskiego kościoła,
– kopię medalu Filipa II z 1618 r.,
– renesansowe i barokowe guziki itp.
W dwóch gablotach po lewej : znajdują się eksponaty nawiązujące do czasów gdy rezydowali w Trzebiatowie książęta wirtemberscy(2 połowa XVIII w.). Wśród nich jest np. cenna szklana karafka z połowy XVIII w.