Pałac

Rys. Edda Gutsche

W skład Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wchodzi Biblioteka Publiczna im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej, Galeria Feininger, Muzeum Pałacowe.

Pałac jest prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym o znaczeniu ponadlokalnym. Organizowane są liczne wystawy, koncerty, festiwale, seminaria naukowe, szereg imprez międzynarodowych (Trzebiatowskie Święto Kaszy, Trzebiatowskie Spotkania Kultur – Sąsiady, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Krajobraz malowany tęczą”, Spotkanie Czterech Świec, seminarium naukowe „Trzebiatów – spotkania pomorskie”).


Ekspozycje stałe:

Muzeum Pałacowe:
Stałe ekspozycje tematyczne poświęcone historii miasta i okolic. Bogate zbiory etnograficzne, sprzęty codziennego użytku, stroje, narzędzia rzemieślnicze, fotografie.
Salonik mieszczański: Rekonstrukcja wyposażenia salonu bogatych trzebiatowskich mieszczan z przełomu XIX i XX wieku. Stylowe meble, porcelana, stroje, księgozbiór, dokumenty. Wystawa „To był świat w zupełnie starym stylu… „Pocztówki  z widokami Trzebiatowa i okolic”.
Wystawa: „Średniowieczna moda na Pomorzu”, na którą składa się kilkanaście wiernie zrekonstruowanych strojów pomorskich książąt, możnych i mieszczan   z XIV i XV wieku.
Galeria Feininger: Wystawy czasowe np. malarstwa, rzeźby, ceramiki, dokumentu.
Kolekcja porcelanowych lalek: Kilkadziesiąt pięknych, stylowo ubranych zabawek przypadnie do gustu najmłodszym, a u starszych przywoła miłe wspomnienia  z dzieciństwa.

 


Ponadto proponujemy w czasie miesięcy letnich:

Przebieralnię Pałacową, gdzie przebierając się w jeden z historycznych strojów, można poczuć ducha dawnych epok.
Kawiarenkę Pałacową, przy filiżance kawy, herbaty i domowym cieście każdy znajdzie chwilę wytchnienia, po czym uwieczni pobyt w Pałacu na zdjęciu z sympatyczną księżniczką.
Sklepik z pamiątkami: wydawnictwa regionalne, pocztówki, informatory, mapy przydatne dla każdego turysty.
Degustacja potraw regionalnych: chleb ze smalcem wileńskim, podczas „Święta Kaszy” kasza po trzebiatowsku, podczas „Sąsiadów” potrawa sąsiada.

Punkt Informacji Turystycznej:

  • Informacje o wydarzeniach w regionie, noclegach, punktach gastronomicznych,
  • Rozkłady jazdy PKS, PKP,
  • Bezpłatne wydawnictwa, ulotki, broszurki

Kącik Malucha (zabawki, gry, puzzle).

Kawiarenka internetowa (bezpłatny dostęp do Internetu).

Letnia czytelnia (prasa).


Dwa razy w roku po pałacowych salach przemyka duch Białej Damy, księżnej Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej, nieszczęśliwej żony księcia Ludwika, która spędziła tu pięć lat swego młodego życia i powraca teraz spoglądając smutno z pałacowych okien  w toń płynącej nieopodal Młynówki. Pojawia się o północy, latem na corocznym „Święcie Kaszy” i zimą na charytatywnym „Balu u Czartoryskiej”.


Zapraszamy do Pałacu nad Młynówką, siedziby Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury w miesiącu lipcu i sierpniu codziennie,

od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 18:00, 

w soboty od 10:00 do 15:00.

Natomiast poza sezonem letnim od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.