„OPTYMISTKI”
30 maja w Galerii Feininger w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa młodych artystek Diuny Ostrowski i Ady Jurczak- Łowkis zatytułowana „OPTYMISTKI”.
Diuna Ostrowski to absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia, im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W 2021 roku uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem, w IV Pracowni Malarstwa prof. dr hab. Andrzeja Zdanowicza na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W swojej twórczości artystycznej opiera się na abstrakcyjnym, surrealistycznym, dostrzeganiu światła i cienia. Odnajdywaniu połączeń kolorystycznych, określających w sposób syntetyczny płaszczyzny i przestrzenie.
W swoich obrazach porusza tematykę snów, czwartego wymiaru, dźwięków i zachowań osobowościowych. Od 2021 roku Asystentka III Pracowni Rysunku na Uniwersytecie im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Na czym polega ulotność teraźniejszości? Czym jest czasoprzestrzeń? Kiedy doświadczamy czwartego wymiaru. To główne pytania które stanowiły dla Diuny oś poszukiwań dla tej wystawy, w której eksploruje głębię ludzkiej świadomości i percepcji. Czerpiąc inspirację z historii sztuki i ruchów awangardowych, artystka ta oferuje wyjątkową perspektywę na wzajemne oddziaływanie czasu, przestrzeni i emocji.
Ada Jurczak - Łowkis jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Laureatka XLII edycji konkursu im. Marii Dokowicz oraz XIV edycji Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za pracę „Haft białoruski jako symboliczny język czasu”. W roku 2023 obroniła również pracę magisterską na kierunku prawo, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa i Rysunku, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Jako płótno wykorzystuje naturalne tkaniny, których splot jest ważnym elementem kompozycyjnym. Przedstawione elementy nawiązują swoim ułożeniem do tradycyjnego sposobu komponowania pasowego wykorzystywanego przy haftowaniu wzorów na rusznikach. Kilka przedstawionych prac opowiada historię migracji jej rodziny, która odbyła się w latach 1943-1947, z Białorusi do Polski. Inspiracją do serii były tkaniny wyhaftowane przez prababcię.
Zapraszamy na wystawę do 30 maja 2025.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!