Logo Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

  Nagroda Literacka Nike 2025 dla Elizy Kąckiej!  

Ocena 0/5

 Nagroda Literacka Nike 2025 dla Elizy Kąckiej!  


Esej „Wczoraj byłaś zła na zielono” (wyd. Karakter) to subtelny, poruszający zapis doświadczeń autorki — od czasu ciąży po dorosłość córki żyjącej w spektrum autyzmu. Co ciekawe, słowo „autyzm” nie pojawia się tu ani razu.
To opowieść o bliskości, która nie zawsze oznacza pełne zrozumienie, i o miłości, która potrafi przekroczyć bariery komunikacji.  
„Jej sposób myślenia dał mi dowód istnienia innego świata. Niejednorodnego, żywego, nicującego nasze kategorie” — pisze Kącka.
W tym roku zarówno jury, jak i czytelnicy byli jednomyślni – Nike 2025 trafiła do Elizy Kąckiej.  
  W gronie finalistów znaleźli się także:
Beata Guczalska, Ignacy Karpowicz, Kora Tea Kowalska, Dorota Masłowska, Tomasz Różycki i Paweł Sołtys.
Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest od 1997 roku dla najlepszej książki roku, promując współczesną polską literaturę.


fot. https://www.rmf24.pl/, Statuetka Nike 2025 (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl)

 

Galeria zdjęć

000LPNYD4V4W68K7-C123-F4
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności