E-Muzeum

Rozpoczynamy wirtualną prezentację zbiorów Muzeum Pałacowego. W zakładce e-muzeum znajdą Państwo fotografie naszych najciekawszych eksponatów, dokumentów, ich opisy i związane z nimi historie. Zapraszamy do wirtualnej podróży w czasie.


 

Kószka

Kószka, znana także jako bezdenka lub ul kopulasty. Tego rodzaju ule wyplatano ze słomy, wiązania wzmacniano wikliną lub łykiem. Mają formę kopuły lub dzwonu. Nie posiadają dna, które stanowiło podłoże, na którym ustawiano ul. W Polsce pojawiły się na przełomie XVIII/XIX wieku w miejsce wcześniej używanych barci. Prezentowany egzemplarz został wykonany po 1945 roku w okolicach Międzywodzia. Podarowany przez Pana Mariana Derwojeda z Trzebiatowa.


Sylwester sprzed stu laty

Dziś prezentujemy dwie, niemal identyczne pocztówki wieloobrazkowe z Trzebiatowa. Są to pocztówki okolicznościowe wydane z okazji Sylwestra i Nowego Roku przez trzebiatowskiego fotografa – Bernharda Tielemanna.

Przedstawiają niektóre ze znajdujących  się w mieście hoteli i restauracji, w których mieszkańcy mogli spędzić sylwestrową noc na zabawie, balu, czy raucie. Były to: Deutsches Haus – Dom Niemiecki (obecny hotel Rega), Pommersches Haus – Dom Pomorski (obecny budynek dawnego Domu Kultury), Kaiserhof – Dwór Cesarski (obecnie Centrum Kształcenia Zawodowego) oraz restauracja Willego Rowe. Pierwsza z pocztówek (litografia kolorowa) została wysłana z Trzebiatowa 2 stycznia 1904 roku, druga natomiast 30 grudnia 1903 roku.


 Stępa

Stępa znana również jako moździerz kaszarski.  Drewniana forma służąca do obłuskiwania i rozdrabniania ziarna na kaszę. Składa się z wysokiego, wąskiego naczynia – moździerza wykonanego z drewna i drewnianego ubijaka – stępora. Znane są również formy wykonane z kamienia. Czasem, dla szybszego rozdrabniania zboża dolną część stępora nabijano metalowymi ćwiekami.